Novice

Predstavili jubilejno 25. knjigo zbirke Med Rabo in Muro

today14.02.2023

Ozadje
AD

V Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota so sinoči predstavili avtobiografsko pripoved porabskega pisatelja, publicista in prevajalca Dušana Mukiča z naslovom Ljubljana skoz’ moja očala / Ljubljana skaus aukole moje. Gre za jubilejno 25. knjigo v zbirki Med Rabo in Muro, ki jo ureja Franci Just iz društva za humanistična vprašanja Argo. Just je spregovoril o vsebini in narodnostno-kulturnem pomenu zbirke ter v pogovoru z Dušanom Mukičem predstavil knjigo Ljubljana skoz’ moja očala / Ljubljana skaus aukole moje. Odlomke sta interpretirala Simona Cizar in Dušan Mukič. Odprli so tudi razstavo, ki sta jo pripravila sodelavca Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota Metka Celec in Matej Končan.

Dušan Mukič je pisatelj, publicist in prevajalec, tudi urednik oddaje Slovenski utrinki na madžarski televiziji, ki prihaja iz Sombotela, središča madžarske Železne županije, v knjigi pa je popisal izkušnje svojega sedemletnega prebivanja v Ljubljani med študijem. Avtobiografsko pripoved Ljubljana skoz’ moja očala / Ljubljana skaus aukole je napisal v tako v knjižni slovenščini kot v porabščini. Prekmursko in porabsko se je sicer naučil šele v študentskih letih, ko je za cimra v študentskem domu dobil Prekmurca z Goričkega. Mukičev materni jezik je namreč slovenski knjižni jezik. Mukič v knjigi razkrije, kako je v času študija odkril svojo identiteto: »Tam nekje v drugem letniku filozofske fakultete me je doletela zelo težka kriza identitete, ko sem podvomil, ali sem sploh Slovenec, ali sploh spadam v Slovenijo, ali nisem morda Madžar, ali se nisem zmotil, ko sem prišel študirat v Ljubljano. In nekako ta knjiga pove, kako sem iz tega položaja prispel končno do tega, da sem izvedel, da sem Slovenec. Ne le da sem Slovenec, sem porabski Slovenec, ali drugače rečeno, Slovenec na Madžarskem.«

Knjižno zbirko Med Rabo in Muro je leta 1998 na pobudo novinarja in pisatelja Ernesta Ružiča vpeljala založba FRANCFRANC in jo v sodelovanju z Zvezo Slovencev na Madžarskem izdajala do leta 2016, ko je skrb za njeno kontinuiteto prevzelo Društvo za humanistična vprašanja Argo. Zbirka, ki je prvenstveno namenjena pripadnikom slovenske narodne skupnosti na Madžarskem in se le delno distribuira tudi v Sloveniji, opravlja nacionalno izjemno pomembno vlogo, poudarja njen urednik Franci Just iz društva za humanistična vprašanja Argo: »Z izborom kakovostnega leposlovja, ki je pa tudi komunikativno dovolj odprto, zbirka že 25 let širi bralno kulturo med porabskimi bralci, ohranja in krepi njihovo nacionalno, kulturno in jezikovno identiteto ter je pravzaprav neki duhovni most med manjšino in matično domovino.«

Vsako leto v zbirki izide ena leposlovna knjiga, ki jo za božično-novoletne praznike kot knjižni dar prejmejo bralci časopisa Porabje in Porabskega koledarja ter porabske vzgojno-izobraževalne in kulturne ustanove. Knjige v zbirki so praviloma natisnjene v knjižni slovenščini in porabščini, kar ustreza porabskemu sociolingvističnemu modelu enakovredne rabe knjižnega jezika in narečja. Do zdaj je bilo objavljenih 25 leposlovnih del pisateljev iz Pomurja in Porabja. Poleg izbranih zgodb Miška Kranjca in Ferda Godine so bila objavljena literarna besedila desetih sodobnih avtorjev iz Pomurja (Ernest Ružič, Milan Vincetič, Feri Lainšček, Milivoj M. Roš, Karolina Kolmanič, Dušan Šarotar, Štefan Kardoš, Bea Baboš Logar, Branko Šömen, Norma Bale) in treh iz Porabja (Karel Holec, Francek Mukič in Dušan Mukič).

 

Prispeval: Ana Gorše


Poslušate nas lahko na

  • | 94.6 MHz | Pečarovci
  • | 103.3 MHz | Dolnji Lakoš
  • | 105.7 MHz | Zlatoličje
  • | DAB+ | Pohorje – Plešivec               Boč – Trdinov vrh
radiom
0%